KOOIKERHONDJE


Kooikerhondje – informacje o rasie

 

Płochacz holenderski, znany pod holenderską nazwą kooikerhondje należy do grupy płochaczy. Od wieków kooikerhondje był używany w Holandii podczas polowań na drobną zwierzynę. Temu zawdzięcza swoją polską nazwę. Jego zadaniem było wypłaszanie zwierząt z krzaków podczas polowania. W Holandii bardzo popularne były polowania na kaczki.
Jest to również pies aportujący, chętnie trzymany jako domowy pupil ze względu na swoje umiejętności. Zaletami płochacza holenderskiego są duża wytrzymałość, zwinność, wysoka inteligencja i duża zdolność do uczenia się, przyjazność wobec dzieci, jednocześnie ostrożność wobec obcych. Z tych powodów kooikerhondje w Holandii jest także popularną odmianą psa rodzinnego. Poza tym pięknie prezentuje się podczas spacerów i na wystawach. Jest zgrabny, niewielki, o umaszczeniu biało-rudym i miłej, jedwabistej sierści. W kłębie mierzy około 40 cm. Suczki są nieznacznie mniejsze od samców.
Kooikerhondje wymaga dużo ruchu i zabawy, żeby zachować pełne zdrowie i odprowadzić nadmiar energii. Dobrze nadaje się jako pies do wiejskiej posiadłości lub dla osób gotowych do częstych wypraw do parku i poza miasto.
Jednocześnie jest rasą łatwą do codziennej pielęgnacji. Jego sierść nie sprawia większych kłopotów. Został przystosowany do częstych wypraw w tereny zachwaszczone, biegania po krzakach i na terenach podmokłych. Płochacza holenderskiego można łatwo wyczyścić i wyczesać po spacerze.
Do tej pory płochacz holenderski nie cieszył się dużą popularnością w Polsce. Bardziej znani byli jego kuzyni - spaniele niemieckie. Jednak powszechny dostęp do internetu sprawił, że Polacy zaczęli się interesować nowymi rasami psów. Wyhodowany w podobnym klimacie do naszego doskonale znosi wilgoć i niskie temperatury, chętnie pływa i biega po łąkach. Tylko podczas upałów trzeba na niego zwrócić szczególną uwagę. Trzeba mu koniecznie zapewnić dostęp do świeżej wody i zacienionego miejsca.
Kooikerhondje to wybór dla osób, które potrzebują psa aportującego, łatwego do tresury i inteligentnego.