CENA

Cena kooikerhondje w Polsce

 

Cena kooikerhondje w Polsce zależy od szeregu czynników. Żeby mniej więcej zorientować się jakiego rzędu mogą być to stawki trzeba wziąć pod uwagę ceny innych psów rasowych i wartość samego płochacza holenderskiego.
W przypadku kooikerhondje cena jest ustalana biorąc pod uwagę trudniejszą dostępność psa. Chociaż w Holandii ten piesek jest bardzo popularny, 
to w Polsce jeszcze nie jest tak rozpowszechniony. W konsekwencji nie tak łatwo rozpocząć i prowadzić hodowlę. Przed jej rozpoczęciem trzeba przeprowadzić badania, które można wykonać tylko w laboratorium w Holandii. Są to testy DNA wykluczające dziedziczne choroby neurologiczne, takie jak ENM i choroba von Willebranda. Tylko psy, które nie będą przekazywać wad genetycznych mogą być rozmnażane. Znalezienie dobrego reproduktora w Polsce również nie jest łatwe, a zagraniczne samce podnoszą koszt, gdyż podróż i ceny w Euro nie można porównywać do PLN. Dobra suka hodowlana i dobry reproduktor to sukces i często hodowcy decydują się na zapłodnienie daleko od naszego kraju. 
Cena kooikerhondje jest również ustalana na podstawie wartości samego psa. Niezwykłe zalety płochacza holenderskiego, łączenie funkcji psa myśliwskiego z wiernym przyjacielem i obrońcą rodziny sprawiają, że ta rasa jest szczególnie cenna. Jest to pies rasowy, który potrzebuje specjalnego żywienia, badań i tresury. Żeby płochacz holenderski chował się zdrowo i spełniał swoje zadania musi mieć utrzymaną zróżnicowaną dietę. Poza tym konieczne jest specjalistyczne szkolenie go od szczeniaka.
Zakładając hodowlę kooikerhondje bierzemy odpowiedzialność za zwierzę dostosowane do specjalnych zadań i potrzebujące specjalnej aktywności. Wszystkie te czynniki wpływają na koszt szczeniaka.